Історія

Запорізького цирку

История Запорожского цирка

Перші згадки про цирк

Перші згадки про циркові вистави в м. Олександрівську (нині Запоріжжя) припадають на 20-і роки минулого століття. На той час театралізовані вистави проводилися в тимчасових спорудах. 26 травня 1948 року в м. Запоріжжі відновлено літній цирк, зруйнований під час Великої Вітчизняної війни, який мав дерев'яну будівлю літнього типу, розраховану на 1785 місць глядацького залу і був розташований на території міського парку «Металургів». Архівні документи про дату заснування даного цирку були втрачені під час Великої Вітчизняної війни. Відновлювальні роботи проводилися методом народного будівництво. В Постанові виконкому обласної Ради депутатів трудящих і бюро Обкому КП/б/ № 25 § 38 від 14 квітня 1948 року зазначено, що з метою поліпшення культурного обслуговування працівників схвалити ініціативу трудящих Ленінського і Орджоникідзевського районів міста Запоріжжя і профспілкових організацій Запоріжстрою, 3апорожсталі та інших підприємств по справі відновлення цирку «Шапіто» в парку Металургів на базі металевого каркаса, що зберігся від раніше існуючої будівлі цирку». Основною робочою силою булі учні шкіл ФЗО № 19, 23, якими було відпрацьовано понад 10 тисяч годин на земляних та інших роботах. Активну участь у відновлювальних роботах приймали робітники підприємств «Запоріжбуд». «Запоріжалюмінбуд», «Комунар», «Дніпробуд», «Водоканал» та інших. Очолив Запорізький цирк в 1948р. Михайло Йосипович Бушель. Основними напрямками творчої діяльності Запорізького цирку є: організація обслуговування населення послугами циркового мистецтва, сприяння розвитку і збереженню традицій національного циркового мистецтва, широка популяризація циркового мистецтва, сприяння творчому зростанню артистичної молоді. З метою підвищення художнього рівня циркових програм створено балет цирку,репертуар і костюми якого постійно оновлюються. Джазовий колектив цирку представляв свої музичні програми не тільки запоріжцям, а й мешканцям столиці (концерти в Національному палаці “Україна”, Національному академічному драматичному театрі ім. І.Франка)

История Запорожского цирка

Новий цирк Запоріжжя

В грудні 1966 року в м. Запоріжжя розпочалось будівництво нової будівлі цирку по вулиці Рекордній, 41 за проектом, який планувалося втілити в шести містах Радянського Союзу: Краснодарі, Гомелі, Миколаєві, Грозному, Запоріжжі, Ставрополі. 20 квітня 1972 року введено в експлуатацію будівлю Запорізького державного цирку цілорічної дії на 2000 місць і корисною площею 6748 квадратних метрів (протокол № 9 засідання виконавчого комітету Запорізької міської Ради депутатів трудящих від 20.04.1972р. «Про затвердження акту державної прийомки в експлуатацію цирку цілорічної дії по вул. Рекордній, № 41». В конструкції будівлі домінує чашеподібний амфітеатр, зверху перекритий покатим сферичним куполом (форма «літаюча тарілка»). Амфітеатр складається з манежу, оркестрового майданчику, парадного виходу артистів по висувних електромеханічних сходах із світловим оформленням, режисерського пульту, пультів управління прожекторами. Напівколом до амфітеатру примикає фойє. Приміщення для утримання тварин побудовані на внутрішньому дворі цирку і зв’язані безпосередньо з ареною. Територію перед цирком прикрашає фонтан. Неподалеку від цирку розташований будинок артистів цирку для розміщення персоналу циркових колективів та членів їх сімей. На арені Запорізького цирку радували глядачів такі видатні діячі циркового мистецтва, як Народні артисти СРСР Ю.Нікулін, М. Румянцев (Карандаш), Ігор та Еміль Кіо, Володимир та Людмила Шевченко, В. Філатов, Х. Заріпов, М.Запашний та багато-багато інших.

История Запорожского цирка

Цирк сьогодні

На теперішній час підприємству вдалося здійснити багато інших досягнень, направлених на те, щоб цирк залишався для дітей та дорослих міста і області яскравим святом дитинства. Керівництво Запорізького цирку: 1948–1954 директор М.Бушель; 1955–1956 директор П.Ткаченко; 1956–1972 директор А.Дворкін; 1972–1973 директор І.Шерстюк; 1973–1983 директор І. Аверченко; 1983–1998 директор В.Пономаренко; 1998-2013 директор С.Кравець. Запорізький державний цирк очолює Т.В.Зубко, яка розпочала свою трудову діяльність у 1974 році на посаді артистки спортивно-акробатичного жанру дирекції українських колективів «Цирк на сцені» у м.Києві. З 1999 по 2013 роки працювала головним адміністратором на цьому ж підприємстві, яке на теперешній час називається Дирекція пересувних циркових колективів Украіни. За високий професіоналізм, вагомий особистий внесок у розвиток українського циркового мистецтва нагороджена Почесною грамотою Міністерства культури і туризму України і ЦК Профспілки працівників культури України, Грамотою Верховної Ради України; у 2015 році дипломом лауреата обласного конкурсу «Господиня свого краю»у номінації «Жінка-працівник культури та мистецтва». Запорізьким держцирком ведеться активна благодійна діяльність: щорічно вистави відвідують діти-сироти, інваліди, діти з малозабезпечених сімей; сімей, що постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС ; діти військовослужбовців,батьки яких беруть участь у проведенні АТО та інших категорій громадян, що потребують соціального захисту. Колектив Запорізького держцирку має подяки за багаторічну творчу працю, вагомий внесок в розвиток культури і мистецтв від Запорізької облдержадміністра-ції, Запорізької обласної ради профспілок, Обласної організації роботодавців "Потенціал", Почесні грамоти Запорізької облдержадміністрації; подяки від УПЦ Запорізької Єпархії,Обласного центру соціальних служб для сім’ї,дітей та молоді та ін.